Czym się kierować przy wynajmie podnośnika koszowego?
Podnośniki koszowe są powszechnie wykorzystywane do prac odbywających się na wysokościach. Ułatwiają realizację wielu czynności, ale przede wszystkim zwiększają poziom bezpieczeństwa. Zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki. Używane są na placach budowy, w budownictwie czy rolnictwie. Sprawdzają się podczas remontów, konserwacji i renowacji budynków (np. malowanie elewacji), robót dekarskich, przy pracach porządkowych, instalacyjnych, montażowych, napraw itd. W wielu przypadkach stanowią alternatywę dla rusztowań, których montaż i demontaż jest czaso- i pracochłonny.
Wybór podnośnika koszowego — na co zwracać uwagę?
Wynajem podnośnika koszowego to jedna z najkorzystniejszych opcji do realizacji pojedynczego zlecenia czy zadania. Zaletą tego rozwiązania są nie tylko względy finansowe (zarówno wynajem krótko-, jak i długoterminowy to opcje zdecydowanie tańsze niż zakup podnośnika), ale również możliwość skorzystania z usług wykwalifikowanego i doświadczonego operatora.
Decydując się na wynajem podnośnika do realizacji konkretnego zadania, warto dokładnie zastanowić się, jakimi parametrami powinien wyróżniać się dany model. Wiele zależy przede wszystkim od tego, jakie prace zamierzamy wykonywać z jego pomocą. Parametry podnośników mogą być różne.
Pierwszą istotną kwestią jest maksymalny udźwig. Jeśli podnośnik będzie służył do wynoszenia pracowników wraz z podstawowymi narzędziami, wystarczy mniejszy udźwig, np. 200 kg. Jeżeli jednak unoszone będą większe ciężary, potrzebujemy zdecydowanie większego udźwigu.
Kolejna kwestia to maksymalna wysokość robocza (czyli wysokość podnoszenia). Ten parametr dobieramy adekwatnie do tego, na jaką wysokość chcemy dotrzeć. Nie mniej istotny jest też wysięg boczny podnośnika koszowego (niekiedy jest on nawet ważniejszy niż wysokość robocza).
Różne rodzaje podnośników koszowych
Wyróżniamy kilka rodzajów podnośników koszowych, które przystosowane są do realizacji konkretnych prac. Przykładowo, podnośniki koszowe nożycowe bardzo dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach, np. na terenie z licznymi nierównościami. Z kolei podnośniki koszowe teleskopowe i przegubowe nadają się do pracy w ograniczonej przestrzeni, np. we wnętrzach. Oprócz tego wyróżniamy podnośniki koszowe samojezdne lub umieszczone na przystosowanych do ich potrzeb samochodach. Oddzielną grupę stanowią podnośniki koszowe specjalistyczne przeznaczone do zadań specjalnych, np. wykorzystywane w akcjach prowadzonych przez straż pożarną.
Doboru można dokonać także ze względu na napęd. W tym przypadku wyróżniamy podnośniki koszowe elektryczne (stosowane głównie do pracy przy budynkach) oraz spalinowe (używane głównie do pracy w terenie).