Najważniejsze parametry techniczne zwyżek
Wynajmując zwyżkę, czyli podnośnik koszowy, należy zapoznać się z jego parametrami technicznymi. Od tego bowiem, jaki jest jego udźwig czy napęd zależeć będzie, do jakiego typu prac będzie się nadawać. Jakie są zatem najważniejsze parametry techniczne zwyżek?
Na jakiej wysokości jest w stanie pracować podnośnik koszowy?
Po pierwsze sprawdź, na jakiej wysokości jest w stanie pracować udźwig. Na obszar roboczy takiej maszyny składają się dwa czynniki:
- maksymalna wysokość robocza,
- maksymalny wysięg boczny.
Maksymalna wysokość robocza oznacza wysokość, na jaką może zostać podniesiony kosz w stosunku do podłoża. Wysięg boczny oznacza odległość boczną, na jaką można przemieścić kosz względem osi podnośnika. Nasza firma oferuje Państwu specjalne zwyżki do prac wysokościowych. Ich maksymalna wysokość robocza wynosi 58 metrów, a wysięg boczny aż 36. Dzięki temu nasze maszyny są w stanie operować z miejsc nawet bardzo oddalonych od miejsca wykonywania prac, tam, gdzie ma możliwości bezpośredniego dojazdu.
Jakie są udźwig i wymiary kosza?
Kolejnymi ważnymi parametrami technicznymi są udźwig i wymiary kosza. Udźwig kosza to inaczej dopuszczalna, maksymalna masa, która może zostać umieszczona w koszu, na którą składają się masa operatora, narzędzi i innych elementów, znajdujących się w koszu. Oferowane przez nas maszyny posiadają maksymalny udźwig kosza na poziomie 400 kg, co zapewnia swobodną pracę. Niemniej ważne są same wymiary kosza na podnośniku. Warto zapoznać się z jego długością, szerokością i wysokością, a następnie porównać wymiary z przestrzenią, w której będą prowadzone prace.
Ile waży podnośnik koszowy?
Istotnym parametrem technicznym zwyżki jest jej masa własna. Do prac na stropach parkingów podziemnych, pomostach czy nabrzeżach wybieraj maszyny lżejsze. Co więcej, waga podnośnika przesądza o tym, czy dany typ podłoża stanowi wystarczające podparcie dla urządzenia.
Różne typy zwyżek
Przed wynajęciem podnośnika zastanów się, czy lepszy będzie podnośnik na nadwoziu samochodowym, czy samojezdny. Te na podwoziu samochodowym nie tylko mają bardzo duży maksymalny zasięg roboczy, ale także mogą pokonywać spore odległości.
Jaki jest napęd dźwigu?
Ostatnim ważnym parametrem technicznym zwyżki jest jej napęd: elektryczny lub spalinowy. Najważniejsza różnica między nimi polega na tym, że zwyżek z napędem elektrycznym używa się w pomieszczeniach zamkniętych, a z silnikiem spalinowym wyłącznie na otwartych przestrzeniach.