W jaki sposób wiatr może wpływać na pracę podnośnikiem koszowym?
Podnośniki koszowe to ogromna pomoc, która z powodzeniem zastępuje rusztowanie. Starannie opracowana konstrukcja pozwala na przyśpieszenie prac i sprawia, że możemy dotrzeć do wszystkich, nawet trudnodostępnych zakamarków. Jednak korzystanie z podnośników wymaga zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa. Jednym z czynników, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest siła wiatru. W jaki sposób wpływa ona na naszą pracę? I o czym należy pamiętać, by uniknąć wypadków? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Silny wiatr a praca podnośnikiem koszowym
Dlaczego wiatr jest tak dużym zagrożeniem? Przede wszystkim dlatego, że uniemożliwia bezpieczne i płynne wykonywanie zaplanowanych prac. Silne podmuchy mogą prowadzić do utraty równowagi pracownika znajdującego się w koszu i wiążą się z ryzykiem przedostania się piasku, kurzu i pyłu do jego oczu. Takie warunki nie tylko utrudniają przeprowadzenie zaplanowanych prac, ale także stanowią zagrożenie dla zdrowia danej osoby.
Inne zagrożenie to wypadanie mniejszych i większych elementów zgromadzonych w koszu i spadanie ich na ziemię. Sytuacja jest więc groźna zarówno dla pracownika znajdującego się na wysokości, jak i dla pracowników zgromadzonych na ziemi. Silny wiatr może prowadzić także do przewrócenie się podnośnika koszowego, a także do sytuacji, w której przedmioty zgromadzone w koszu staną się "żaglem" i wpłyną negatywnie na równowagę całej konstrukcji.
Jak ocenić sytuację?
Jeśli widzimy, że warunki atmosferyczne nie są sprzyjające, nie ryzykujmy! Silne podmuchy wiatru powinny zawsze skłaniać nas do przerwania prac i odłożenia ich w czasie. Pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość wiatru do pracy z wykorzystaniem podnośnika wynosi 12,5 m/s (45 km/h), czyli sześć w skali Beauforta. Niekiedy zdarza się jednak, że dane urządzenie wyróżnia się odrębnymi zaleceniami, dlatego warto sprawdzić dodatkowe szczegóły.
Jak możemy ustalić, czy warunki pozwalają na wykonywanie zaplanowanych działań? Podstawowym narzędziem jest anemometr, czyli wiatromierz, który wskaże nam dokładną siłę podmuchów wiatru. Pamiętajmy, że prędkość ta powinna być mierzona na wysokości przeprowadzanych prac, a nie na ziemi. Inne metody to używanie internetowych radarów wiatrowych informujących o prędkości wiatru, a także systematyczne sprawdzanie prognoz i ostrzeżeń wydawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Chociaż, jak wspomnieliśmy na wstępie, podnośniki to wspaniała pomoc, korzystanie z nich wymaga wiedzy i doświadczenia. Kluczem do sukcesu jest posiadanie odpowiednich uprawnień i przejście szkolenia, podczas którego poznamy wszystkie niezbędne informacje. W czasie takiego kursu omawiany jest m.in. temat wpływu warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, czy deszcz na bezpieczeństwo pracy.
Warto także pamiętać, że:
- przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się z podstawowymi parametrami urządzenia, takimi jak zasięg wysięgnika,
- operator podnośnika koszowego musi być wyposażony w uprząż, która zabezpiecza go przed upadkiem,
- kosz podnośnika ma ograniczoną nośność, czyli maksymalny udźwig, który należy sprawdzić i którego nie wolno przekraczać.